Tytuł: STARE KOŁOWROTKI - Forum Kolekcjonerów Zabytkowych Kołowrotków Wędkarskich :: Zakłady Wytwórcze POLSPING

Dodane przez Arek Pawlak dnia 06.01.2015 13:27
#1

Zakłady Wytwórcze "POLSPING", Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy, Warszawa, ul. Goździków 29/31 (obecnie ul. Szpacza 2)

starekolowrotki.pl/upload_img/98354_logo_polsping_1.jpg


starekolowrotki.pl/upload_img/86294_polsping_logo_2.jpg


Firma POLSPING może poszczycić się 50-letnia tradycja obecności handlowej i działalności produkcyjnej dla polskich wędkarzy. Historyczne korzenie sięgają 1947 r, kiedy to firma rozpoczęła swoją działalność pod szyldem Spółdzielnia Sprzęt Rybacki.

Informator SPÓŁDZIELNI "SPRZĘT RYBACKI" z 1954 r.
Spółdzielnia "Sprzęt Rybacki" została powołana do życia przez Związek Organizacji Rybackich oraz Związek Sportowych Towarzystw Wędkarskich w styczniu 1947 r., w celu zaopatrywania w sprzęt rybaków zawodowych, śródlądowych oraz wędkarzy. Udziałowcami Spółdzielni były: Okręgowe Związki Rybackie, lokalne Towarzystwa Wędkarskie oraz niewielkie grono osób ze sfer naukowych i zawodowych bliżej zainteresowanych zagadnieniem sprzętu rybackiego oraz rozwojem rybactwa śródlądowego w ogóle.

Do chwili zorganizowania Spółdzielni zaopatrywanie rybaków zawodowych w sprzęt ograniczało się do rozdziału artykułów reglamentowanych, np. sieci i innych przez Centralę Rybną za pośrednictwem Okręgowych Związków Rybackich, a niejednokrotnie także firm prywatnych. Sprzęt wędkarski prawie wyłącznie sprowadzany był z zagranicy, a rozdział tego sprzętu znajdował się w rękach sektora nieuspołecznionego.

W zakresie sprzętu wędkarskiego Spółdzielnia objęła z chwilą powstania, hurtowe zaopatrywanie rynku oraz import, wypierając w tej dziedzinie inicjatywę prywatną, która - popierana przez elitarną część członków Związku Sportowych Towarzystw Wędkarskich kurczowo trzymała się tej pozycji.

W celu wyeliminowania, a na razie zmniejszenia importu różnorodnego pomocniczego sprzętu wędkarskiego, Spółdzielnia przystąpiła w 1948 r. do zorganizowania własnej wytwórni tegoż sprzętu. Pierwszym zadaniem tej placówki było opracowanie modeli sprzętu wędkarskiego własnego pomysłu, bądź też dostosowanie do potrzeb krajowych wzorów zagranicznych. Na podstawie opracowanych, wypróbowanych w terenie, zracjonalizowanych i znormalizowanych modeli wytwórnia miała produkować sprzęt wędkarski we własnym zakresie względnie przekazywać go do produkcji innym zakładom wytwórczym. Pionierska działalność wytwórni oraz jej produkcja rozwijają się pomyślnie przede wszystkim w kierunku zaspokojenia potrzeb mas pracujących w mieście i na wsi w zakresie dostarczenia im taniego i dobrego sprzętu wędkarskiego produkcji krajowej.
...
W zakresie dystrybucji sprzętu wędkarskiego Spółdzielnia początkowo zmuszona była posługiwać się placówkami prywatnymi dla braku odpowiednio rozbudowanej sieci uspołecznionego aparatu handlu detalicznego.
W miarę wzrostu zapotrzebowań rynku na artykuły rybackie i wędkarskie Spółdzielnia przystąpiła do tworzenia własnych placówek w terenie, organizując filie hurtowe na szczeblu wojewódzkim. Filie te jednocześnie prowadzą sprzedaż odbiorcom indywidualnym należącym do świata pracy.
W ten sposób powstały w roku 1950 filie w Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu; w roku 1951 - w Bydgoszczy, Krakowie i Łodzi; w roku 1952 - w Szczecinie i Stalinogrodzie (Katowicach). W Warszawie dla zaspokojenia potrzeb odbiorców indywidualnych otwarto sklep detaliczny wędkarski i sklep detaliczny rybacki.
...
Dzięki rozbudowie sieci i dobrej współpracy z odbiorcami uspołecznionymi, Spółdzielnia w drugiej połowie 1952 roku zaniechała całkowicie zaopatrywania odbiorców prywatnych. Rozprowadzanie reglamentowanego sprzętu rybackiego odbywa się tylko we własnych placówkach Spółdzielni, to znaczy przez sklep rybacki w Warszawie oraz filie terenowe Spółdzielni.


Już w pierwszych latach działalności, baza surowcowa do produkcji uzupełniana była importem - kory korkowej, bambusa i drutu stalowego nierdzewnego.

Spośród sprowadzanych gotowych wyrobów należy wymienić przede wszystkim haczyki i kotwice Mustada.

Kontakty importowe w 1949 r. obejmowały: Brazylię, Francję, Norwegię, Szwecję i Wielką Brytanię.

W hurtowej ofercie handlowej firmy w 1950 r. figurowały głównie następujące towary: błystki, haczyki, spławiki, wędziska bambusowe i leszczynowe, przelotki, przypony, kołowrotki, podrywki, sadzyki oraz buty i łodzie. W tymże roku wydano ponad 100-stronicowy katalog-informator. Któż z nas, starszych wędkarzy, nie pamięta wędkowania z ojcem lub dziadkiem na pewną i solidną wędkę bambusową, dostępną dzięki tej Spółdzielni. Niezapomniane są wrażenia z wędkowania błystkami: Alga, Gnom czy Kalewa.

Wyroby z produkcji własnej w 1951 r. to: błystki wahadłowe i obrotowe, wędziska (bambusowe, leszczynowe oraz klejonki spinningowe i muchowe), spławiki, kołowrotki, ciężarki, przypony, karabinki i łączniki, przelotki i końcówki, zwijadełka, podrywki, raczniki, kasarki, wontony i drygawice, nosze i skrzynki do transportu ryb, łodzie stawowe, rzeczne i żeglarskie oraz odzież dla wędkarzy i rybaków.

W marcu 1971 r. powołano Zakłady Wytwórcze PZW POLSPING. Po upływie dekady, z początkiem 1980 r. nastąpiło połączenie firmy ze Spółdzielnią Przemysł Drzewny Sprzęt Wędkarski; przyjęto wtedy nazwę: Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy Zakłady Sprzętu Wędkarskiego POLSPING (do początku lat 80-tych na metkach i papierkach firmowych pojawiały się nazwy raz jednej, raz drugiej firmy - ZW PZW Polsping zaś innym razem Spółdzielnia Pracy Sprzęt Rybacki Warszawa - info z wywiadu z kolekcjonerem Tomaszem Hadałą).

Od sierpnia 1992r. Spółdzielnia przekształciła się w Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe POLSPING sp. z o.o.

Obecnie specjalizuje się w produkcji błystek, podrywek, podbieraków, sadzyków, stołeczków, świdrów do wiercenia otworów w lodzie oraz drobnych akcesoriów wędkarskich.

Bazę dla działalności handlowej stanowi hurtownia oraz salon w Warszawie.

Naturalnym jej przedłużeniem są stałe kontakty branżowe z kilkudziesięcioma hurtowniami krajowymi i kilkuset sklepami wędkarskimi.

ZW POLSPING były producentem popularnych kołowrotków ze szpulą ruchomą, jak również popularnego w latach osiemdziesiątych kołowrotka ze stałą szpulą "Czapla".


Żródła:
http://www.polsping.com.pl/
http://www.fishing.org.pl/blog/entry.php?b=123
Katalog Informator Spółdzielni Sprzęt Rybacki - Warszawa 1954

Edytowane przez Arek Pawlak dnia 01.01.1970 01:00

Dodane przez Cezary dnia 07.01.2015 20:43
#2

Fotografia przedstawiajaca Katalog-Informator Spoldzielni Sprzet Rybacki Warszawa wydany w 1950 roku zawierajacy informacje o dostepnym sprzetem wedkarskim z epoki.
starekolowrotki.pl/upload_img/20954_Czapla.jpg

Cenna skarbnica wiedzy/
Dorzucę jutro fotkę z zakładką kołowrotki.

Edytowane przez Arek Pawlak dnia 01.01.1970 01:00

Dodane przez Cezary dnia 08.01.2015 23:48
#3

Tak jak obiecałem:
Katalog-Informator, Kołowrotki, Warszawa 1950

starekolowrotki.pl/upload_img/67098_1~2.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/93204_2~2.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/26847_3~2.jpg

Katalog-Informator, Kołowrotki, Warszawa 1954

starekolowrotki.pl/upload_img/80461_1a~2.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/78350_2a~2.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/05421_3a~2.jpg

starekolowrotki.pl/upload_img/10564_4a~2.jpg

Edytowane przez Arek Pawlak dnia 01.01.1970 01:00

Dodane przez Fario dnia 25.08.2015 07:13
#4

Postanowiłem przejrzeć moje stałoszpulowe kołowrotki opatrzone logiem czapli.

Wyróżnić można dwa rodzaje logo:
- starsze, z wyraźnym rysunkiem ptaka, w podwójnej otoczce i napisem "ZNAK FABRYCZNY" między okręgami, które było logiem Spółdzielni Sprzęt Rybacki
- nowsze, z często niewyraźnie odbitym (tylko połowa, bez obwódki) prostszym rysunkiem ptaka, w pojedynczej otoczce, które było logiem Polspingu

Logo bywało odbijane:
- na szpuli od frontu
- na obudowie korpusu
- na szpuli od tyłu (w kołowrotkach bez korpusu, ale nie wszystkich)

Kołowrotki, które posiadam występują w trzech średnicach:
- 58 mm - korbka, przeciwwaga i cztery otwory rozmieszczone co 60 stopni
- 72 mm - korbka, przeciwwaga i osiem otworów rozmieszczonych co 36 stopni
- 90 mm - dwie korbki i osiem otworów rozmieszczonych co 45 stopni (korbki między otworami)

Małe z Polspingu posiadam w trzech wersjach:
A) z korpusem, szpula o szerokości 22 mm
Fajne bez korpusu, szpula o szerokości 22 mm, nóżka zwężająca się w kierunku osi kołowrotka
C) bez korpusu, szpula o szerokości 27 mm, nóżka prosta (kołowrotek nr 1 w katalogu)

Średnie z Polspingu posiadam w trzech wersjach:
D) z korpusem o ostrym kształcie i szerokości 8 mm, bez nitów, szpula o szerokości 20 mm (kołowrotek nr 5 w katalogu)
E) z korpusem o zaokrąglonym kształcie i szerokości 6 mm, szpula o szerokości 20 mm (kołowrotek nr 2 w katalogu)
F) bez korpusu, szpula o szerokości 18-20 mm, nóżka prosta (kołowrotek nr 4 w katalogu)

Średnie ze Spółdzielni Sprzęt Rybacki posiadam w dwóch wersjach:
G) z korpusem o ostrym kształcie i szerokości 8 mm, szpula o szerokości 25 mm
H) z korpusem o ostrym kształcie i szerokości 8 mm, szpula o szerokości 20 mm

Duże z Polspingu posiadam w jednej wersji:
I) z korpusem o ostrym kształcie i szerokości 7 mm, bez nitów, szpula o szerokości 26 mm (kołowrotek nr 6 i 7 w katalogu)

Duże ze Spółdzielni Sprzęt Rybacki posiadam w dwóch wersjach:
J) z korpusem o ostrym kształcie i szerokości 8 mm, z dwoma nitami, szpula o szerokości 26 mm (posiadam dwa kołowrotki, które zostały udoskonalone przez użytkownika lub stanowiły wersję rozwojową 90 z SSR. Posiadają tulejowaną mosiężną rolkę, na której obraca się szpula i BARDZO dokładny hamulec na osi)
K) z korpusem o ostrym kształcie i szerokości 10 mm, z dwoma nitami, z inną szpulą, podobną jak w Art. 1 z katalogu Spółdzielni

W katalogu występują jeszcze:
L) średni z Polspingu, z korpusem o ostrym kształcie i szerokości 8 mm, z nitami (kołowrotek nr 3 w katalogu)
M) duży z Polspingu, z korpusem o ostrym kształcie i szerokości 7 mm, z nitami (kołowrotek nr 8 w katalogu)

Inne uwagi:
- Część kołowrotków z korpusem posiada wybitą strzałkę przy hamulcu, część jej nie ma.
- Niektóre szpule są bardziej, inne mniej wywinięte, różnią się średnicą otworów.
- Kołowrotki z korpusem posiadają grzechotkę.
- Kołowrotki bez korpusu posiadają pod nóżką dodatkową blachę hamulcową, dociskaną śrubą na nóżce.

Przejrzyjcie proszę swoje kołowrotki i dopiszcie uwagi.
Pozdrawiam,
Paweł

Edytowane przez Fario dnia 01.01.1970 01:00

Dodane przez Cezary dnia 11.03.2016 15:22
#5

http://www.fischundfang.de/Blogs/Experten-Blogs/Sammler-Blog/Kranich-Marke

Widać że już nasze kołowrotki podbijają zachód Uśmiech

Dodane przez Arek Pawlak dnia 15.03.2016 20:50
#6

Sprawa się wyjaśniłaZ przymrużeniem oka
Widzę, że Cezary też coś szrajbnąłZ przymrużeniem oka
http://www.fischundfang.de/Blogs/Experten-Blogs/Sammler-Blog/Kranich-Marke

Edytowane przez Arek Pawlak dnia 01.01.1970 01:00